acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

SEÇİM YAPARKEN BİR DAHA DÜŞÜNÜN: RENKLERİN EVİNİZE ETKİSİ

İhtiyaçlar, konfor, şıklık, eğer çocuğunuz varsa güvenlik… Ev dekorasyonu yaparken pek çok unsura dikkat ediyorsunuz. Elbette evinizi dekore ederken yararlanacağınız renkler de dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri. Fakat burada sadece renk uyumundan bahsetmiyoruz. Yaşam alanlarında yer verdiğiniz renklerin psikolojik etkileri de oldukça önemli. Şimdi, renklerin anlamlarına ve evin hangi alanında hangi rengi tercih edebileceğinize bakalım.

Siyah

Aslında renklerin psikolojik etkisi, onu nasıl ve nerede kullandığınıza göre belirlenir. Siyah, bu söylediğimize en güzel örnek. Genellikle karamsarlık ve yas ile özdeşleşen bir renk olan siyahın aynı zamanda odaklanmayı arttırıcı etkisi vardır. Örneğin çalışma odalarında ya da ofislerde siyah rengi kullanarak çalışma veriminizi arttırabilirsiniz. Tabii yoğun bir şekilde siyah kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu durum hem sıkıcı bir alan oluşturmanıza hem de alanın küçük görünmesine neden olur. Eğer çalışma alanınızda tercihinizi siyahtan yana kullanmak istiyorsanız AGT MDF-LAM’dan yapılmış bir çalışma masasına sahip olabilirsiniz.

Beyaz

Evlerde ve iş yerlerinde oldukça fazla kullanılan renklerden biri olan beyazı genellikle evleri küçük olup alanı daha geniş göstermek için tercih eder. Mesela küçük bir mutfağınız ya da banyonuz varsa dolaplarda AGT panellerin açık renkli alternatiflerini seçebilirsiniz. Beyazın çokça tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise renk olarak diğer renklerle uyumlu şekilde bir araya gelebilmesidir. Beyaz rengin psikolojik olarak anlamı masumiyettir.

Kırmızı

Dikkat çekici bir ev dizaynı yapmak istiyorsanız yardım alabileceğiniz renklerden biri kırmızıdır. Kullanıldığı alanda enerjik bir etki yaratan kırmızıyı yoğun şekilde kullanmak ve uzun süre bu renk ile bir arada olmak, sinirliliğe ve gerginliğe neden olabilir. Bunun yanı sıra kırmızı iştah açar ve pek çok fast food markasının bu rengi kullanmasının nedeni de budur. Kırmızının psikolojik anlamı nedeniyle bu rengin, mutfak ve yemek odalarını dekore ederken çokça tercih edilmemesi gerekir. Eğer kırmızıya yer vermek istiyorsanız bu rengi başka renklerle kombinleyebilir, örneğin dolaplarınızı çift renk yaptırabilirsiniz.

Yeşil

Yeşil, doğayı temsil eder. Huzur ve güven duygusu, yeşil rengin psikolojik etkileri arasında yer alır. Evinizin hemen hemen her alanında kullanıma uygun olan yeşile dilerseniz mobilyalarla dilerseniz de bitkilerle yer verebilirsiniz. Rahatlatıcı etkisinden dolayı yatak odalarında tercih edilebilen yeşil aynı zamanda yaratıcılığı arttırıcı özelliği bulunmasından dolayı çalışma odalarında ve ofislerde de kullanılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, yeşilin koyu tonlarını yoğun bir şekilde kullanmamaktır. Örneğin AGT Souf Touch Panel serisinin su yeşili rengi, alanı şık kılacak bir seçenek!

Sarı

Renklerin anlamı üzerine yoğunlaştıysanız ve dekorasyon yapacağınız alanda canlılığın ve pozitif enerjinin ön planda olmasını istiyorsanız sarı renkten yararlanabilirsiniz! Güneşi anımsattığı için sarı, yer aldığı ortamda neşe ve mutluluğu ifade eder. Sarı rengi salonunuzda, oturma odanızda ya da çocuklarınızın odasında kullanabilirsiniz. Turuncuda da bu etki vardır. Ayrıca sarı, güneş ile özdeşleştiği için ışık almayan odayı daha ferah göstermenize de yardımcı olur. Fakat yoğun bir şekilde sarı kullanmak, dikkatinizin dağılmasına ve yaşam alanlarınızın karmaşık ve dağınık görünmesine de neden olabilir.

Kahverengi

Doğayı anımsatan renklerden biri de kahverengidir. Güvenilirlik ve sağlamlık gibi psikolojik anlamları bulunan kahverengi sayesinde yaşam alanlarınızda kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Farklı renklerle uyum içerisinde kullanılabilen kahverengi özellikle zemin dekorasyonu ve ahşap mobilya seçiminde olmazsa olmazdır! Zemin dekorasyonunuzu AGT parkelerin kahverengi tonları ile yaparak ya da dolaplarınızda bu rengi tercih ederek evinizi kahverengi ile buluşturabilirsiniz!

 

Bir cevap yazın