acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

SALON DEKORASYON REHBERİNİZ

Evinizin dekorasyon tarzını şekillendiren en önemli detaylardan biri, salon dekorasyon tercihlerinizdir. Yalnızca sizin değil sevdiklerinizin de sıklıkla ziyaret ettiği bu mekan hem göze hitap edecek denli şık, hem de sizi günün her saati rahat hissettirecek kadar konforlu olmalı. Mevcut salonunu düzenleyerek yepyeni bir görünüm kazandırmak ya da salonunu sıfırdan tasarlamak isteyenler için pratik salon dekorasyonu rehberini hazırladık. İpuçlarına göz atın, yaza yepyeni bir salonla giriş yapın.

Salonunuzun Neye İhtiyacı Var?

Her dekorasyon sürecinde olduğu gibi ilk olarak “Neye ihtiyacım var?” ya da “Neye ihtiyacım olacak?” sorularını yanıtlamak durumundasınız. Peki, salonunuzun ihtiyacı derken aslında tam olarak nelerden bahsediyoruz? İlk olarak salonunuzun konumu, büyüklüğü ve aldığı ışık gibi temel ve fiziksel özellikler, onu nasıl dekore edeceğinizi büyük oranda belirler. Az ışık alan bir küçük salonu koyu renklerle tasarlayamazken geniş bir salonu da açık renklere emanet edemezsiniz.

Salonun fiziksel boyutu, mobilya seçiminizi ve salon genelinde oluşturacağınız konsepti belirler. Bu nedenle ilk olarak salonunuzun fiziksel olarak artı ve eksilerini belirlemelisiniz. Bu sayede artıları öne çıkartarak ve eksileri mümkün olduğunca kapatarak dekorasyon fikirlerinin yardımıyla hayalinizdeki salon tasarımına kavuşabilirsiniz. Fiziksel koşulları net bir şekilde belirledikten sonra sıra sizin isteklerinize gelir. İsteklerinizi listeleyerek mevcut fiziksel koşullar üzerinden bir karşılaştırma yapabilir ve böylece mümkün olabilecek, gerçekçi değişimlerle çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Genişlik, alınan ışık miktarı ve salonun ev içerisindeki konumunu belirlendikten sonra ihtiyaçlarınıza yönelik olarak mobilya seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir tasarımla birden fazla çözüme ulaşacağınız alternatif tasarımlar için de bir iç mimardan destek alabilir ya da internetteki salon dekorasyon örneklerinden ilham alabilirsiniz.

Teknik Gereklilikler

Gelelim salonu kullanış biçimlerinize… Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz ya da evinize sık sık misafir kabul ediyorsanız salonunuzu herkesi yakın tutacak özellikte tasarlanmanız gerekir. Böyle bir tasarım için ilk kural, salon içerisinde diğer eşyaların yerleşeceği bir merkez oluşturmaktır. Evinizin yer aldığı bölge ve evin yapısına bağlı olarak merkezinizi pencere önünde bir manzaraya ya da sıklıkla karşılaştığımız üzere televizyon ünitesinin yer aldığı noktaya konumlandırabilirsiniz. Bu düzende, oturan kişiler belirlenen merkeze kolayca odaklanabilirken oluşturulan dairesel yapı sayesinde sohbet esnasında birbirleri ile yüz yüze konuşabilir ve yakın temasta bulunabilirler. Tabii salon dekorasyonunda mobilyaların ve diğer eşyaların arasında yolu kapatmayacak şekilde boşluk bulunmasına dikkat edilmelidir. Eşyaların, salonun yalnızca bir bölümüne yığılmadığı simetrik bir düzen, salonunuzu kalabalık ya da dağınık bir görünümden kurtarır. Eşyalarınız ile duvar renklerinin benzeşmesi de yine yorucu bir görünüme sebep olur. Bu nedenle kontrast oluşturacak renkleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi

Salon dekorasyonunda renk seçimi için ilk adımınız, dekorasyonunuzda hakim olacak rengi belirlemektir. Birbiriyle uyumlu renkler seçebilmek için bir renk kartelası oluşturmanız gerekir. Bunun için de ana renginizi, yani hakim renginizi belirlemelisiniz. Ana renginiz; duvar renklerini, mobilyalarınızın renklerini ya da yer kaplamanızda tercih edeceğiniz renkleri belirlemenizde yardımcı olur. İsminden de anlaşılacağı gibi salonunuzda hakim olacak renk budur ve diğer tüm renkler bu renk üzerinden belirlenmelidir.

Salonunuzda ciddi ve sade bir görünüm tercih ediyorsanız açık tonlardaki renklerden yararlanabilirsiniz. Eğer salonda çok vakit geçiriyorsanız ve televizyon izlemeyi seviyorsanız açık renkler gözünüzün yorulmasını engellemeye yardımcı olur. Beyaz ve gri tonları, açık mavi tonları ve doğal yeşil tonları bu anlamda yardımcı renkler olabilir. Her daim canlı ve göz alıcı bir salon dekorasyonu tercih ediyorsanız turuncu ve sarı tonlarını kullanabilir, bu renkleri koyu tonlarla bir arada kullanarak salonunuzda ferah ve enerji veren bir atmosfer yaratabilirsiniz. Gelelim koyu renk sevdalılarına. Dekorasyonunuzda daha oturaklı ve zarif bir görünüm yaratmak için bordo, yeşil, kırmızı ve mor renklerden yararlanabilirsiniz. Bu tip bir tercihte bulunduğunuzda yardımcı renkleri daha açık tonlarda ve bu renklere çok kontrast oluşturmayacak şekilde seçmeye özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın