acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

RENGÂRENK BİR DÜNYA: 6 ADIMDA ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Bazı durumlarda salonunuzda, yatak odanızda ya da evinizin diğer alanlarında benimsediğiniz dekorasyon stilinin dışına çıkmanız gerekebilir. Çocuk odası da bu alanlardan biri. Çocukların dünyasını yansıtacak doğrultuda renkli ve eğlenceli bir şekilde dekore edilmesi gereken çocuk odası, yaşam alanınızın diğer bölümlerinden daha farklı bir görsellik sunar. Çocuğunuzun keyifle vakit geçireceği, verimli bir şekilde ders çalışabileceği bir çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı? Çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılır, hangi çocuk odası dekorasyon fikirleri uygulanabilir gibi soruların cevabını 6 adımda anlatalım.

  1. Tercihinizi Dayanıklı Ürünlerden Yana Kullanın

Koşacaklar, oynayacaklar yeri gelecek zıplayacaklar. Bu nedenle çocuk odası için tercih ettiğiniz ürünlerin şık ve renkli olmasının yanı sıra dayanıklı olmasına da özen göstermelisiniz. Mobilyalara ek olarak parke ve süpürgelik seçiminde de tercihinizi dayanıklı ürünlerden yana kullanmalısınız. Hayata geçirmek isteyeceğiniz çocuk odası dekorasyonuna uyum sağlayabilmelerinin yanı sıra; ısı, ses yalıtımı ve dayanıklılık konusunda da oldukça başarılı olan AGT parkeler ile uyumlu AGT süpürgelikler yeni bir oda düzenlemesi için olmazsa olmaz.

  1. Alana Uygun Çözümler Üretmek Çocuk Odasında da Şart

Ebeveyn odalarının, çocuk odalarına kıyasla daha büyük oldukları bir gerçek olsa da çocuk odasının ne kadar geniş olduğu evden eve değişiklik gösterebiliyor. Çocuk odasını kaç kişi kullanacak, bu odada oyun alanı, okuma alanı gibi yer vermek istediğiniz özel alanlar var mı tarzı sorular ise odanın yeterli olup olmayacağının cevabını veriyor. Çocuk odası yeteri kadar genişse ve var olmasını istediğiniz tüm alanlara, mobilyalara yer verebiliyorsanız sorun yok demektir. Fakat eğer çocuğunuz için ayırdığınız bu odanın küçük olduğunu düşünüyorsanız çocuk odası dekorasyonunda nasıl bir yol izlemelisiniz? Eğer alan küçükse çocuğun odası nasıl olmalı, hemen cevabını verelim: Çocuk odasını, ihtiyacınızı karşılayacak çözümler sayesinde tasarlamalısınız. Örneğin ranzalar, yer tasarrufu sağlayabileceğiniz çözümlerden biri. Eğer ihtiyacınızı karşılayacak çocuk odası modelleri, alana çok büyük geliyorsa duvarlara da dolap monte ettirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuk odası duvar rafları sayesinde de ek depolama alanlarına ulaşabilirsiniz. Eğer kitaplık için de yeterli alanınız olmadığını düşünüyorsanız, özel kitaplıklar yaptırarak duvara monte edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise duvara konumlandıracağınız duvarın çocuğun boyunu aşmayacak şekilde monte edilmesi ve çocuk güvenlik ürünleri sayesinde duvara sağlıklı bir şekilde monte edilmesidir.

İhtiyacınızı karşılayacak çözümlerden yararlanırken çocuk odası dekorasyonunun şıklığını ve renkliliğini sağlamak için ise AGT MDF-LAM’dan yardım alabilirsiniz. Pastel, nötr ve canlı renk alternatifleri sunan AGT MDF-LAM; yatak başlığından kitaplığa, gardıroptan duvar rafına kadar pek çok mobilya ihtiyacını, renk uyumlu ve bütünleşik bir şekilde sağlayabilir.

  1. Alanı Renklendirmenin Farklı Yollarını Keşfedin

Yaşam alanınızda, herhangi bir odayı daha enerjik bir hale getirmek yani renklendirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Örneğin bu doğrultuda, alanın dekorasyon tarzına uygun biblo, minder, tablo gibi dekoratif objelere yer verebilir ya da 3 boyutlu duvar kâğıdı uygulaması yaparak alanda daha dikkat çekici bir yenilik yapabilirsiniz. Çocuk odaları ise evin diğer alanlarına kıyasla daha çok renklendirme alternatifine sahip. Mesela çocuk odası duvar boyası uygulamasının üzerine çocuğunuzun çizdiği resimleri çerçeveletip asabilir ya da duvarlarda çocuğunuzun sevdiği çizgi film kahramanlarının, kitap karakterlerinin posterlerine yer verebilirsiniz. Bunun yanı sıra duvar raflarına çocuğunuzun oyuncaklarını dizmek de alanı renkli kılmak için yapabilecekleriniz arasında. Eğer odada çok fazla oyuncak olduğunu düşünüyor ve bu nedenle “Çocuk odası nasıl düzenlenir?” sorusunu kendinize soruyorsanız diğer mobilyalarınızla uyumlu, çocuk odası dolap modellerini inceleyerek küçük bir oyuncak dolabı yaptırarak daha düzenli bir oda oluşturabilirsiniz. Bu konuda birbirinden zengin dekor alternatifleriyle AGT Panelleri tercih edebilirsiniz.

  1. Alanın Tamamlayıcısı Olan Çocuk Odası Aksesuarlarından Yardım Alın

Çocuk odası dekorasyonu, çocukların dünyasını yansıtan çizgilere sahip olmasıyla yani renkli olmasıyla dikkat çekiyor. Peki, AGT ürünleri ile karyola, gardırop, kitaplık gibi mobilyalarda yakalayabileceğiniz uyuma ilave olarak başka hangi ürünlerden yararlanabilirsiniz?

Çizgi film karakterleri ile tasarlanmış, canlı renklerle duvar kâğıtları, renkli halılar, avize ve masa lambaları, perdeler hatta nevresim takımları… Siz yeter ki çocuk odasını renkli ve canlı kılmak isteyin; pek çok çocuk odası ürünü size yardım etmeye hazır!

  1. Aydınlatmaya Önem Verin

Aydınlatma konusunda yetersiz olan alanlar, hem olduğundan daha küçük görünebilir hem de psikolojik olarak huzursuz hissetmenize neden olabilir. Aydınlatma, evin her alanında dikkat etmeniz gereken bir konuyken, bahsi geçen konular nedeniyle çocuk odası aydınlatmasına ekstra özen göstermelisiniz. Tavan aydınlatmasının yanı sıra abajur, masa lambası gibi ek aydınlatmalar sayesinde alanın ışıklandırmasını daha iyi düzeye taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuk odasında açık rengi daha yoğun kullanarak, aydınlık algısını arttırabilirsiniz.

  1. Çalışma Alanında Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Var

Çocuğunuzun odasını sevebilmesi için alan ne kadar renkli olursa o kadar iyi. Odada yer vermek istediğiniz oyun alanında ya da yatakların olduğu bölümlerde renkli tasarımlara yer verebilirsiniz. Fakat konu, çocuk odasında ders çalışma alanı oluşturmaya geldiğinde sadelikten yana olmalısınız. Renkli bir çalışma alanı çocuğunuzun dikkatini dağıtabilir ve verimli bir şekilde ders çalışmasının önünde engel oluşturabilir. Bu nedenle çalışma masasının olduğu duvarda, hareketli bir dekorasyon uygulamamalı ve imkân varsa -çalışma alanını odanın diğer bölümlerinden soyutlayabilmek için- masayı duvara yaslı bir şekilde konumlandırmalısınız. Ayrıca çalışma masasının gün ışığından maksimum derecede yararlanılabilecek bir konumda olması da oldukça önemli. Meşe tonlarındaki AGT MDF-LAM sayesinde dikkat toplamayı kolaylaştırıcı bir dekorasyon uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın