acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

PARKELERİNİZ İÇİN TEMİZLİK TÜYOLARI

Temizlik, toplumumuzda bir kültür haline gelmiş, evimize misafir gelse de gelmese de, sıkılsak da yorulsak da asla vazgeçmeyeceğimiz yegane “hobimiz”. Kapıdan girildiğinde evinin mis gibi kokmasını, pırıl pırıl parlamasını kim istemez ki?
Yapılan birtakım araştırmalara göre, camlarınız ayna gibi parlamasa da, mobilyalarınız tozdan nasibini almış olsa da, eğer yer döşemeleriniz temizse, o ev dışarıdan gelenler tarafından büyük oranda temiz olarak algılanmaktadır. Dikkat edin, bir ortama girdiğinizde ilk olarak adım attığınız “yere” odaklanırsınız ve yerde gördüğünüz bir leke veya döküntü o ortamın temizliğe ihtiyacı olduğunu hissettirir.

Evlerimizin temiz kalmasında bu denli öneme sahip olan yer döşemelerimizin temizliğinin gözünüzde daha fazla büyümemesi adına sizlere birkaç pratik bilgi sunacağız.

  • İlk olarak, yerde oluşan bir lekeyi çıkartmak artık gözünüzde büyümesin. Kolay temizlenebilir ve leke tutmayan özellikleri sayesinde laminant parkelerinizin üzerine bir şey döküldüğü zaman artık endişe etmenize gerek yok. İster bir yiyecek lekesi olsun, ister boya olsun, laminant parkenizin kolaylıkla eski görünümüne kavuşacağını unutmayın.
  • Bir diğer faktör ise temizlik ürünleri. Eski ahşap yer döşemeleri temizlik için her deterjana arzu ettiğimiz tepkiyi vermeyebiliyor. Fakat laminant parkeler sayesinde bu problem tamamen ortadan kalktı. Laminant parkeleriniz için parlatıcı özel ürünlere para dökmek yerine istediğiniz herhangi bir deterjanı kullanabilirsiniz.
  • Gelgelelim korkulu rüyamız olan yer döşemelerimizin “kabarma” sorununa. Eski tip ahşap döşemeler, aralarına su girecek boşluklara sahip olmalarından kaynaklı olarak üzerlerine su döküldüğü zaman kabarma gibi reaksiyonlar göstermekteydi. Dolayısıyla temizlik esnasında sildikten sonra kurulamak gibi ekstra iş yükü gerektiriyordu. Fakat bu problem laminant parkede bulunmadığından dolayı, kurulama gerektirmeksizin istediğiniz miktarda su kullanarak parkelerinizi ışıl ışıl yapabilirsiniz.
  • Laminant parkenin belki de en güzel özelliği ise, parlatıcı özellikli temizlik ürünleri kullanmaksızın yalnızca ıslak bir bez ile silmeniz halinde bile parkeleriniz tıpkı parlatıcı kullanılmış gibi evlerinizde parıldayacaktır.

Bu özelliklerin dışında laminant parkenin temizliği ile ilgili şu ipuçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

  1. Laminant parkelerinizi silmeden önce muhakkak süpürmelisiniz.
  2. Laminant parkelerinizi çok ıslak mop ya da bez yerine daha nemli bir bez kullanarak silmeniz yeterli olacaktır. İsteğe göre mikrofiber bez de kullanabilirsiniz.
  3. Laminant parkelerin çizilme problemi olmadığından dolayı gönül rahatlığı ile vileda ya da paspas kullanabilirsiniz.
  4. Parkelerinizin çok kirli olması durumunda temizlik suyunuza deterjan ekleyebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu deterjan herhangi bir temizlik ürünü olabilir.
  5. Eğer kimyasal içerikli ürün kullanmak istemiyorsanız, arap sabunu, sirke vb temizleyiciler ile de parkelerinizi ışıl ışıl yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın