acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

Haziran 25, 2019 by admin 2 Comments

Parke Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Söz konusu yer döşemelerine geldiği zaman, her biri sizin için “en iyi seçenek” olduğunu iddia eden birkaç tane yer döşemesi seçeneği ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak diğerleri arasında dikkate alınması gereken en önemli seçeneklerden birisi kuşkusuzlaminat yer döşemeleridir. Bu döşemeler yalnızca estetik dış görünümünden dolayı değil, aynı zamanda uzun ömürlülüğü, çok yönlülüğü, bakım kolaylığı ve cep dostu olmasından dolayı son zamanlarda oldukça popüler olmayı başardı. Ancak, tüm bu bahsettiğimiz avantajlardan faydalanabilmeniz için en doğru laminat parke seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizin için en doğru seçeneği bulmanız konusunda sizinle ipuçlarını paylaşacağız.

Laminat Parke Materyali

İlk yapmanız gereken şey, doğru materyali seçtiğinizden emin olmanız. Eğer bütçeye uygun bir şeyler arıyorsanız ve doğal bir görüntü yakalamak istiyorsanız yapay ya da tasarlanmış ahşap parkeler sizin için en doğru seçim olacaktır. Üst katmanında ince bir ahşap malzemeden dolayı bazen ezilmelere ve çizilmelere yatkındır. Fakatzımparalama ve cilalama ile tekrar orijinal görüntüsüne kavuşturulabilir. Bu özelliği sayesinde benzerlerine kıyasla daha uzun ömürlüdür.

Laminat Parkenin Fiziksel Özellikleri

Bu konuda ilk aklınıza gelecek olan özellik elbette ki renk olmalıdır. Koyu renkli parkeler, ortamı basık ve dar gösterebilir ayrıca diğer renklere nazaran tozu daha fazla belli eder. Aynı zamanda koyu renk kullanıldığı ortamı daha lüks ve sıradışı bir mekana çevirebilir. Oysa ki küçük ve karanlık bir odada açık renk parkeleriniz göz alacaktır. Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken unsur mekanın büyüklüğüdür. Kullanacağınız mekanın büyüklüğüne ve kullanım amacına göre renk ve desen seçimi yapmanız çok ama çok önemli.

Laminat Parkenin Kalınlığı

Bu faktör çok önemli olmasına rağmen genellikle çoğu insan tarafından hesaba katılmaz. Daha fazla kalınlığa sahip laminat parke seçmek her zaman daha avantajlıdır çünkü kalınlık demek, daha fazla yüke ve neme dayanıklılık demektir. Ayrıca, eğilip bükülmeye karşı dirençli olur ve sesi azaltır. Fakat ev gibi az insan bulunan ortamlarda ince parke tercihi yapabilirsiniz. Bu konudabir önceki yazımızda daha detaylı bahsettiğimiz parke sınıflarına da bir göz atmanızı tavsiye ederiz

Parke Satın Alınacak Firmada Bulunması Gereken Özellikler

Parke ile alakalı özelliklerin dışında bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör ise alışveriş yapacağınız firmanınkendisidir. Öncelikle firma referansları çok önemlidir. Satın alma işleminizden önce firma ile alakalı ufak çaplı bir araştırma yapmanız işlerinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Firmanın ürünlerine dair verdiği kalite güvencesi, montajla alakalı size vereceği bilgiler, ilgi alakaları ve montaj sonrası servis güvencesi bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir.

Parke Seçerken Sağlığınızdan Ödün Vermeyin

Son olarak parke seçerken dikkat etmeniz gereken belgeleri sizler için sıraladık. Parke üretiminde oldukça kullanışlı olan ancak sağlığa zararlı olan Formaldehit adlı malzemenin kullanımının belirli standartlarda olduğunu gösteren ve tüm dünya tarafından kabul edilen 2 adet sertifika bulunmaktadır. Bunlardan birisi Mavi Melek Sertifikası, diğeri ise E1 Belgesidir. Mavi Melek Sertifikası her parke markasında bulunmasa da, E1 Belgesi zorunlu standartlar arasındadır. Bu bahsettiğimiz iki belgeye de sahip olan nadir firmalardan birisi olarak Acarkon ürünleri ayrıca alerji açısından önemli olan “AntibacterilSurface” ve elektrik yükünü hapseden “AntistaticSurface” belgelerine de sahip olarak insan hayatına verdiği değeri kanıtlamaktadır.

Comments (02)

  1. Haziran 25, 2019

    This is a useful post for finding broken links within the website, what about links pointing outwards that are broken? I can use a free web service but wondered if this was possible.

  2. Haziran 25, 2019

    Great tool! I am using a redirect plugin to send all my 404’s to my home page but I think it’s slacking sometimes.

Bir cevap yazın