acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

MUTFAĞINIZI PLANLAMADAN ÖNCE BU İPUÇLARINA GÖZ ATIN

Her sabah güne başladığınız ve evinizin çoğunlukla en sık vakit geçirdiğiniz bölümlerden biri olan mutfaklar, doğru biçimde düzenlenmediğinde hayatınızı kolaylaştırmak yerine çok daha zor bir hale getirebilir. Ev dekorasyonu yapılırken ya da dekorasyona hazırlık aşamasında, mutfaklar genellikle ikinci ya da üçüncü sırada yer alsa da tıpkı oturma odası, yatak odası ya da salon gibi mutfaklar da ev sakinlerinin yaşamını dinç ve huzurlu tutmak adına oldukça önemli bir işleve sahiptir.

Mutfak dekorasyonunda, görünüm kadar fonksiyonellik ve dayanıklılık da önemli bir kriter olmalıdır. Peki, mutfak dekorasyonuna nereden başlamalısınız? Nelere dikkat etmeli ve planlamanızı nasıl yapmalısınız? Mutfak dekorasyonunuzu planlamadan önce mutfak alanınızı iyi analiz etmeli ve bölümlere ayırmalısınız. Mutfak alanlarını temel olarak 6 bölüme ayırabiliriz. Her bir bölüm için ne gibi adımlar atılması gerektiğini detaylıca inceleyelim. 

Yemeğin Kalbi: Pişirme Alanı & Mutfak Adası

Eski tip mutfakların neredeyse tamamında yemek yaparken sırtınızı döndüğünüz, tek sıra olarak duvara paralel ilerleyen tasarımlar tercih ediliyordu. Ancak günümüzde bu tip mutfaklara alternatif olarak ‘ada mutfak’ ya da ‘mutfak adası’ denilen, Amerikan mutfak yapısına benzer, tezgahı mutfağın merkezine konumlandıran ve böylece kişiye daha çok alan sağlayan tipte mutfaklar daha çok tercih ediliyor. Ekstra depolama, tezgah ve masa kullanımı sağlayan ve mutfağa asıl görünümünü sunan mutfak adası, mutfak alanlarınızdan maksimum verim almanızı sağlar. Mutfak büyüklüğünüze göre karar verebileceğiniz farklı büyüklükteki adalar, aynı zamanda kullanım amacınıza göre de şekillenebiliyor. 

Mutfak adaları yalnızca yemek pişirmek amaçlı kullanıldığı gibi etrafına sandalye konulup masa olarak da kullanılabiliyor. Bu da küçük bir alanda daha çok kişiyi ağırlama imkanı sağlıyor. Ankastre mutfak tercih edecekseniz mutfak adası üzerinde ocak ya da başka küçük ev aletlerine yer açabilir ve mutfaktaki kalabalığa son verebilirsiniz. Mutfak alanınız çok dar ise tek bir duvara mutfak dolaplarını yerleştirip mutfak adanızı geniş tutarak ada üzerine mutfak aletleri, musluk ve mutfak gereçlerini yerleştirebilir ve kendinize şık bir mutfak atmosferi yaratabilirsiniz. Bu alan içerisinde mümkün olduğunca az eşya bulunduğundan ve mevcut eşyaları kolay ulaşabileceğiniz şekilde bir araya getirdiğinizden emin olun. Bu anlamda çeşitli mutfak gereçlerinizi duvara ya da askılıklarla tavana iliştirebilirsiniz. Böylece hem kolay ulaşılabilir hem de derli toplu olmalarını sağlayabilirsiniz. 

İç Güzelliği Dışına Yansır: Mutfak Dolapları

Mutfağınızın tarzını büyük oranda belirleyecek ve size mutfakta geçirdiğiniz süre boyunca en sık eşlik edecek bölümlerden biri olan mutfak dolapları, söz konusu mutfak dekorasyonu olduğunda en ince eleyip sık dokumanız gereken noktalardan olmalı. Değişimi hem maliyetli, hem de zorlu olan mutfak dolapları için kararınızı vermeden önce ihtiyaçlarınızı gözden geçirerek nihai bir karara vardığınızdan emin olmalısınız. 

Mutfak dolabı rengi seçiminde en önemli kriter mutfak alan büyüklüğünüzdür. Küçük alanlar için açık tonlardaki renkler tercih edilirken, geniş mutfaklarda renk skalası genişletilebilir ve koyu tonlar tercih edilebilir. İyi ışık alan bir mutfağınız varsa çok küçük olmadığı sürece koyu renk mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Eğer az ışık alan bir mutfağa sahipseniz ve koyu renkte bir tercih yapmak istiyorsanız parıltılı ve saydam dokuya sahip mutfak panellerinden yararlanabilirsiniz. AGT High Gloss Panel ve  Power Gloss Panel serileri özellikle bu konuda size harika çözümler sunabilir. İkinci önemli kriteriniz ise sağlamlık ve sürdürülebilirlilik. Seçeceğiniz mutfak dolabı kaplamalarının dayanıklı malzemelerden olmasına özen göstermelisiniz. AGT Power Gloss paneller hem yüksek çizilme dayanımı, hem de ekstra parlak yüzey dokusu ve ön yüz ile aynı renk kapak iç renkleri ile ideal ürün olacaktır.

Bir cevap yazın