acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

KALİTELİ UYKUYA VE ŞIKLIĞA GİDEN YOL: 6 ADIMDA YATAK ODASI DEKORASYONU

Sabahları dinç kalkabilmeniz ve ardından gününüzün güzel geçmesi için iyi bir uyku olmazsa olmaz. İyi bir uykunun sırrı ise uyku saatlerinizin düzenli olmasının yanı sıra yatak odası dekorasyonunda saklı. Diğer bir deyişle yatak odası dekorasyonu, şıklığa ek olarak iyi bir uyku için de gerekli. Peki; yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı, yatak odasını doğru bir şekilde dekore etmek için hangi adımları izlemelisiniz?

Uygulamak İstediğiniz Dekorasyon Stiline Karar Verin

Klasik, country, modern… Şık bir alan yaratabilmek için ilk adımda hangi dekorasyon tarzını uygulayacağınıza karar vermeniz şart. Bu aşamada karar verirken daha önce hiç denemediğiniz bir tarzla ilerleyebileceğiniz gibi evinizin diğer odalarında hayata geçirdiğiniz dekorasyon stillerini de tercih edebilirsiniz. Hangi dekorasyon stilini uygularsanız uygulayın yatak odasında ihtiyacınız olmayan eşyaya yer vermemelisiniz. Bu durum kalabalığa, kalabalık da alan dağınıkmış izlenimine kapılmanıza neden olabilir. Dağınıklık ise uyku kalitenizi olumsuz etkileyebilecek nedenlerden biridir. Yani iyi bir uyku için yapılması gerekenler arasında sade bir yatak odası dekorasyonu uygulamak var! Eğer henüz mobilyalarınızı almadıysanız yatak odası takımını ve diğer mobilyaları bu doğrultuda seçebilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonu Sadece Mobilyalardan İbaret Değil

Yatak odası mobilyalarına karar verdiniz. Peki ya duvarlarınızın rengi? Evinizin diğer alanlarında olduğu gibi yatak odasında da tercih ettiğiniz duvar renginin önemi büyük. Eğer yanlış bir renk seçer ve duvarlarınızı bu renge boyarsanız hem şıklığa hem de uyku kalitenize gölge düşebilir. Yatak odasında kullanılabilecek renkler, psikolojik olarak sizi rahatlatabilecek renkler olmalı. Örneğin ekru, doğaya vurgu yapan açık yeşil ya da açık mavi, tercih edebileceğiniz renkler arasında. Dilerseniz yatak odanızın bir duvarını (mesela yatağınızın baş ucundaki duvarı) doğaya vurgu yapan desenlerin bulunduğu bir duvar kağıdı ile kaplayabilir ya da bu duvarı doğa tabloları ile süsleyebilirsiniz. Eğer daha sade ve daha şık bir uygulama yapmak istiyorsanız AGT’nin Soft Touch Koleksiyonu’nun panelleri ile hem sade hem de dikkat çekici bir yatak odası dekorasyonu için büyük bir adım atabilirsiniz.

Zemin dekorasyonu için ise seçeceğiniz halılardan daha önemli bir karar vermeniz gerekiyor. Yatak odanızda nasıl bir parke tercih edeceksiniz? Mobilyalarınızla ve dekorasyonda kullandığınız renk paletine uygun AGT parkeler ile alanın şıklığına şıklık katabilirsiniz.

  1. Yatağınızı Konumlandıracağınız Noktanın Önemi Büyük

Gece uyurken tüm ışıkları kapatanlardan mısınız, yoksa koridordaki ışıklardan birini açık bırakanlardan mı? Eğer ışığı açık bırakıyorsanız ya da yatak odanız dışarıdan ışık alıyorsa uyku kalitenizi istemeden düşürdüğünüzü söylemeliyiz. Çünkü uyku düzeninden ve dinç uyanmayı sağlamaktan sorumlu hormon olan melatoninin salgılanması için uyurken karanlık bir ortama ihtiyaç var. Eğer yatak odanız ışık alıyorsa bu hormon sağlıklı bir şekilde salgılanmaz ve bu nedenle sabah yorgun bir şekilde uyanırsınız. Özetle gece yatarken tüm ışıkları kapatmalı ve perde seçiminizi de dışarıdan ışık gelmesini engelleyecek modellerden yana kullanmalısınız.

Işıktan ve dışarıdan gelebilecek seslerden minimum düzeyde etkilenmek için yatağınızı konumlandıracağınız alan da oldukça önemli. İster tek pencereli ister iki pencereli yatak odası dekorasyonu yapacak olun, yatağınız kesinlikle cam kenarında olmamalı. Yatak konumlandırması için kapı kenarları da doğru bir seçim değil. Yatağınızı sadece baş ucu duvara yaslı, diğer noktaları açıkta kalacak şekilde konumlandırmanız en ideali olacaktır. Dilerseniz AGT PR03771 Profili çok amaçlı olarak kullanıp şık ve farklı Yatak Odası Mobilyaları tasarlayabilir; duvardan konsola, yatak başlarından gardıroba kadar diğer AGT ürünleriyle kombinleyerek özgün bir tarz oluşturabilirsiniz.

  1. Kendinize Özel Bir Alan Oluşturmayı İhmal Etmeyin

Elbette yatak odanız sizin özel alanınız, ama bu odada da kendinize vakit ayırabilirsiniz. Örneğin evinizde bir okuma köşeniz yoksa yatak odanıza bir kanepe ya da berjer yerleştirerek kendinize mini bir alan oluşturabilirsiniz. Dilerseniz bu alanda duvarlara MDF Lam raflar yerleştirerek kitaplarınıza bu köşede yer verebilirsiniz. Fakat bu fikri uygularken alanın kalabalık görünebilme riskini göz ardı etmemeli ve yatak odası dekorasyonuna bu doğrultuda yön vermelisiniz. Eğer küçük bir yatak odanız varsa bu fikri, salon ya da oturma odası gibi alanlarda değerlendirebilirsiniz.

  1. Detaylara Önem Verin

“Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını ararken genellikle detayları ikinci plana atarak göz önünde olacak başlıklara özen gösterebilirsiniz. Fakat dekorasyonda küçük detayların bile çok önemli olduğunu, hatta şıklığa büyük katkı sağlayabileceklerini unutmamalısınız. Bu doğrultuda, alacağınız nevresim takımından seçeceğiniz avizeye kadar yatak odasında ihtiyacınız olacak her şeyin uyguladığınız dekorasyon stili ve renk paleti ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta parkeleriniz ile uyum içerisinde olacak süpürgelik seçimi bile oldukça önemli bir detay.

Bitkiler hem dekorasyon özelinde hem de rahatlayıp günün yorgunluğunu geride bırakmanız konusunda size yardımcı olabilir. Mesela yatak odanızda yer vereceğiniz, şık bir saksı içerisindeki lavanta, hoş kokusu sayesinde sizi rahatlatır ve kolay uyumanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra yatak odası dekorasyonuna doğal bir şekilde renk katarak alanı güzelleştirir.

  1. Dolaplarınızın İçi de Yatak Odanızın Dekorasyonuna Dâhil

Yatak odası dekorasyonunuzu yaptınız; artık şık olduğu kadar konforlu da olan bir yatak odasına sahipsiniz. Peki, dolaplarınız içleri de yatak odanız kadar şık mı? Gardırop, konsol, şifonyer gibi dolapların içerisindeki dağınıklık, odaya ilk girdiğinizde görünmese bile hep aklınızın bir köşesindedir ve bu da farkında olmasanız bile rahatsız hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle dolaplarınızın içlerini de saklama kutularından ya da dolabın içerisine yerleştirilebilecek ekstra raf ve bölmelerden yardım alarak düzenleyebilirsiniz. Bu arada eğer küçük bir yatak odanız varsa ve bu nedenle gardırobunuzu küçük almak zorunda kaldıysanız içerisindeki giysiler de düzensiz bir şekilde durabilir. Bunu engelleyebilmek için küçük yatak odası dekorasyonu dâhilinde yatak odasında gardıroba yer vermeyebilir ve imkânınız varsa ayrı bir odayı giyinme odası yapabilirsiniz. Hem bu sayede yatak odanız daha sade bir dekorasyona sahip olur.

Yatak odanızı şık kılacak ve uyku kalitenizi artıracak dekorasyon ipuçlarını sizinle paylaştık. Bu ipuçlarını uygulayarak sade, dikkat çekici ve konforlu dekorasyonu olan bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın