acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

DAHA VERİMLİ BİR ÇALIŞMA ALANI: 4 ADIMDA ÇALIŞMA ODASI DEKORASYONU

Çalışırken verimliliğinizi doğrudan etkileyen en önemli unsur ne kadar motive ve odaklı bir şekilde çalıştığınızdır. Motivasyon ve odaklanmak ise özel bir çalışma alanı sayesinde çok daha kolay bir hale gelir. Bu nedenle belki kendiniz belki de çocuğunuz için evinizde bir çalışma odası yaratmak istemeniz son derece doğru bir karar. Fakat verimli bir çalışma alanı oluştururken uyguladığınız dekorasyonun da önemi büyük. Çünkü doğru dekorasyondan olumlu etkilenebileceğiniz gibi, çalışma koşulları için elverişli olmayan bir şekilde dekore edilmiş bir alandan da olumsuz etkilenmeniz mümkün. Peki, çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

  1. Sadeliğe ve Düzene Önem Verin

İhtiyacınız olmadığı halde yer verdiğiniz eşya, çalışma odasının kalabalık görünmesine neden olabilir. Kalabalık bir alanda çalışma zorunluluğu da psikolojik olarak sizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle çalışma odası dekorasyonu yaparken tercihinizi az eşyadan yana kullanmalı ve ihtiyacınız olmayan eşyaya alanda yer vermemelisiniz. Diğer bir deyişle olabildiğince minimal bir dekorasyon stilini benimsemelisiniz. Çalışma masası, çalışma sandalyesi, kitaplık ve belki de okuma yapmak için kullanacağınız bir koltuk. Çalışma odasında az, güçtür.

Sadelik kadar önemli olan bir diğer şey ise düzen… Dağınık bir alanda odaklanmanız zor bir hâl alabilir. Bu nedenle, evinizin diğer alanlarında olduğu gibi çalışma odasının da düzenli olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin; kitaplarınızı, çalışırken yararlandığınız dokümanları kapaklı ya da kapaksız olarak tercih edebileceğiniz kitaplıklara yerleştirmek, alanda kullandığınız elektronik ürünlerin kablolarını gizlemek için özel yuvalar oluşturmak çalışma odasının daha düzenli görünmesi için yapabileceğiniz başlıca uygulamalar arasında.

  1. Renk Seçimi Dikkatinizi Toplamak İçin Önemli

Farkında olmasanız bile kullanılan renklerden psikolojik olarak etkileniyorsunuz. Bu nedenle dikkatinizi dağıtabilecek renklere çalışma odası tasarımında yer vermemelisiniz. Çalışma masasında siyah, kahverengi tonları odaklanmanızı sağlayacak renkler olduğu için bu renkleri tercih edebilirsiniz. Fakat bu koyu tonları yoğun bir şekilde kullanmanın da sıkıcı bir ortam yaratabileceğini unutmamalısınız. Eğer çalışma odası mobilyalarında siyah ya da kahverengi gibi renkleri tercih ediyorsanız parke seçiminde de meşe tonlarını değerlendirebilir ve beyaz, ekru gibi renklerle duvarlarınızı boyayarak, uyguladığınız duvar dekorasyonun da katkısıyla, alanda dengeyi sağlayabilirsiniz. Daha ferah bir çalışma ortamı için çalışma masasını beyaz seçmenizde de bir sakınca yok. Bu arada açık mavi ve açık yeşil tonları da doğayı çağrıştırdığından huzur verir. Bu nedenle bu renkleri, verimli bir çalışma alanı yaratmak için kullanabilirsiniz.

  1. Çalışma Alanında Konfor Olmazsa Olmaz

Belki de saatlerce hiç kalkmadan çalışacaksınız. İşte, tam da bu nedenle çalışma masası ve çalışma sandalyesinin konforlu olması çok önemli. Boyu ayarlanabilir, bel destekli çalışma sandalyelerini tercih edebilir, çalışma masasında ise dirseklerinizi rahatça koyabileceğiniz, oturduğunuzda karın bölgenizin biraz üstüne denk gelen boyutlardaki ürünleri seçebilirsiniz.

Konforun yanı sıra sahip olduğunuz mobilyaların kaliteli ve dayanıklı olması da oldukça önemli bir kriter. Çünkü dayanıklı olmayan, çabuk hasar alan mobilyalarla konforlu bir çalışma alanı yaratmak neredeyse imkansız. Bu nedenle aldığınız ürünlerin rengine, tasarımına olduğu kadar dayanıklılıklarına da dikkat etmelisiniz. AGT MDF-LAM ile yapılmış kitaplıklar ve çalışma masalarının yanı sıra uçucu organik içerik salınımı yapmayan, doğa dostu AGT Soft Touch Panel ile yapılmış çalışma odası ürünleri da hayal ettiğiniz şık ve konforlu çalışma alanını size sağlayabilir. Üstelik çizilme dayanımı ile uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

Bir cevap yazın