acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

BAHARI KARŞILAMA: ÇOCUK ODASI YENİLERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Çocuğunuzun değişen ilgi ve ihtiyaçlarına elinizdeki alternatiflerle cevap vermek, hayal gücünüzle doğru orantılı. İlk olarak farklı renk seçeneklerini kullanarak elde edeceğiniz değişiklikler, hızlı ve belirleyici sonuçlar almanızı sağlar.

Farklı küçük çıkartmaları, sadece duvar dekorasyonunda değil mobilyalar üzerinde de kullanılabilir ve çocuk odası mobilyalarını daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Oda dekorasyonunu, renk değişiminin ardından farklı

çıkartmalar kullanarak hareketlendirebilirsiniz.

Küçük fakat etkili bir başka değişimi ise dolap kapakları ve kulplar ile yapmak mümkün. Dolapları değiştirmeden, sadece kapaklarını ve kulplarını değiştirerek yepyeni bir görünüm sağlayabilirsiniz. Benzer renklerde şifonyer ve komodin ile de odada bir bütünlük sağlamanız mümkün.

Büyük çapta bir değişiklik için ise bazı adımları göz ardı etmemekte fayda var. Peki, o hususlar nelerdir?

Çocuk Odanızı Yenilerken:
• Öncelikli olarak seçeceğiniz zemin konusunda görünümün yanı sıra sağlık ve ısı koşullarını dikkate almalısınız. İyi bir ısı yalıtımına sahip, ahşap ve kolay temizlenebilen, geometrik desenleriyle dinamik görünüme uygun AGT Defne Koz Spark ve AGT Defne Koz Bliss parke koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz.
• İkinci adım olarak duvarlar için tercih edeceğiniz boyanın teknik özelliklerini gözden geçirmelisiniz. Hava alan, çizim ve boyamalara karşı kolay temizlenebilen su bazlı boya seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
• Dengeli bir ışık için aydınlatma ürünleri olmazsa olmaz. Lokal ışıkların yanı sıra duvara monte apliklerle uyku saatlerine uygun ışıklandırmalar yaratabilirsiniz.
• Isı yalıtımı evin diğer bölümlerinden ziyade çocuk odalarında hayati bir önem taşır. Zemin, pencere ve duvar bölümlerinde dengeli bir ısı oluşturmak, mevsim geçişlerinde değişen ısı derecelerinden daha az etkilenmek için izolasyon alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Erkek mi Kız mı: Çocuk Odalarında Ortak Görünüm

Öncelikle, son yılların “dekorasyonda cinsiyet eşitliği” trendinin, çocuk odalarını da içine aldığını söyleyebiliriz. Kız ya da erkek çocuklarına özel olarak ayrılmayan ve her iki cinsiyet için de geçerli olan renk ve temalar, çocuk odası dekorasyonu yaparken ilk adım sayılıyor. Bu ana bakış altında şekillenen odalarda trend renk ise elbette gri.

Fakat kişiselleştirmek için küçük detaylara da her zamanki gibi izin var. Örneğin çocuğunuzun, sevdiğiniz ve artık kullanmadığı giyim ürünlerini çerçeveleyip güzel duvar aksesuarları yaratabilirsiniz. Çerçeve konusunda AGT Çok Amaçlı Profiller size yardımcı olabilir.

Miniklerin Odalarına Uygun Renk Alternatifleri

Gri renk ile birlikte beyaz ve soft tonlar, nötr bir bakış açısı sağlamak için oldukça iyi bir yöntem. Mesela gri renkte bir duvar boyası tercih edip, bu renkten birkaç ton açık ya da koyu AGT süpürgelikler ile daha yüksek tavanlı bir algı oluşturabilirsiniz. Daha detaya indiğimizde ise yumuşak ve mat yeşil tonları, mor ve hardal geçişler en yeni akımlardan biri.

Özellikle duvar boyası seçerken ince eleyip sık dokuduğunuz renk konusu, her zaman genel geçer bir tondan yana olmalı. Farklılık yaratmak için ise tek renkli ve desenli bir duvar kağıdı ya da değişikliklere uyum sağlayacak duvar çıkartmaları yeterli olacaktır. Dilerseniz AGT paneller ile hem çocuğunuzun eşyası için depolama alanları ihtiyacınızı karşılayabilir hem de alanı renkli kılabilirsiniz. Renk seçimine, uygulamak istediğiniz çocuk odası dekorasyonundan yararlanarak karar verebilirsiniz.

Endüstriyel Tasarımdan Uzak, Doğal Olana Yakın

Şık ve dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gereken mobilya seçimlerinde fonksiyonel olma özelliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Büyüyebilen karyolalar, aynı zamanda bir oyun alanı olarak kullanılabilen çatı formlu yatak tasarımları hoş bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe odasını değiştirmenize gerek kalmayacak tasarımlara yönelebilirsiniz.

Doğal malzemelerden söz etmişken elbette mobilya tercihiniz ahşap malzemelerden yana olmalı. Doğayla özdeşleşen malzemeler kullanmak, teknolojinin hüküm sürdüğü bir dünyada çocukların kişisel gelişimini dengeleyici bir rol oynuyor.

Mümkün olduğunca doğal malzemelere doğru yönelirken hiçbir metal birleştirici olmadan ve iç içe geçirilerek üretilen sandalye, masa ve diğer çocuk odası mobilyaları, son yılların gözde ürünlerinden.

Zemin tercihlerinde temizliği kolay ve sağlıklı ahşap laminant parkeler her zamanki gibi ilk sırada. Doğal, kolay temizlenebilir, kullanışlı ve dayanıklı AGT parkeler ise bu konuda yanınızda! Zeminlerinizi anti bakteriyel özellikli ince bir halı ya da kilim ile bu alanı tamamlayabilirsiniz.

Montesorri Metodu’yla Kalabalıktan Uzaklaşın

Çocuk odalarında oyun alanı ise oldukça önemli. Bu sebeple odasında kullanacağınız eşyalar fazla büyük olmamalı, oyun alanı için dengeli bir boşluk bırakmalısınız. Vazgeçilmez peluş oyuncakları bebekler, ahşap bebekler ve arabalar, onlar için tüm detaylardan önemli.

Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de huzurlu bir kaçış alanı olan çocuk odaları, kişiselleştirilmiş detaylarla kendine özgü bir karakter yaratmanızı sağlayacak. Bambu bir sallanan sandalye, irili ufaklı minder ve puflar, yumuşak kumaşlı alternatiflerden seçilmeli, mutlu bir yatak odası yaratmalısınız.

Bu alanda sıkça kullanılan bir uygulama da var: “Montesorri Metodu”. Türkçe anlamıyla “Ne kadar az, o kadar iyi”. Bu bakış açısıyla alanı; gereksiz kalabalıktan uzak, kararında ahşap oyuncak ve aksesuarlarla tamamlamanız oldukça önemli.

Ranza mobilyalar tercih edecekseniz, alt kısmındaki alanı oyun ünitesi ya da ikinci bir yatağa dönüşen ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz mobilya seçenekleri özellikle İskandinav ülkelerinde sıkça tercih edilen ve yerden tasarruf etmenizi sağlayan fonksiyonel bir tasarım örneği.

Bir cevap yazın