acarkon_logo_beyaz

Horozluhan Mahallesi Aşkale Sk. No 19, 42300 Selçuklu/Konya

+90 332 233 0224

bilgi@acarkon.com

Sosyal Medya

BAHAR FERAHLIĞI EVİNİZDE: ZEMİN KAPLAMA TRENDLERİ

Gündelik kullanımlarınıza göre şekillenen zemin  kaplamalarını seçerken farklı kriterler üzerinden değerlendirme yapmanız gerekebilir. Görünüm kadar fonksiyon olarak da katkıda bulunacak zemin kaplama malzemelerini ve modellerini seçerek şık dekorasyonunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bahar aylarıyla birlikte artış gösteren ev yenileme ve dekorasyon süreçlerini daha keyifli hale getirmek ve evinize ferah bir görünüm kazandırmak için son dönemin zemin kaplama trendlerine göz atın!

Zemin Kaplama Seçimi Nasıl Yapılır?

Zemin kaplama malzemelerinin en temel işlevi, insanları soğuktan ve nemden korumak, zemin üzerinde rahat hareket edilmesine yardımcı olmak ve sıcak bir ortam kazandırmaktır. Seçilecek kaplama malzemesinin nasıl bir alanda kullanılacağı, ilk kriter olarak ele alınmalıdır. 

Alt Zemin Türüne Göre Zemin Kaplama Seçimi

Zemin kaplama işlemini gerçekleştirmeden önce alt zeminde yer alan malzemenin belirlenmesi en sağlıklısı olacaktır. Alt zeminin belirlenmemesi halinde kaplama tutmayabilir ya da zaman içerisinde aşınma gösterebilir. Eğer alt zemininiz beton, karo, taş ve mermer ise vinil, laminat veya ahşap zemin kaplaması kullanabilirsiniz. Zemininiz önceden kabartmalı vinil ya da kalın halı ile kaplıysa zeminin tamamen sökülmesi ve kaplamanın sıfırdan yapılması gerekir.

Dayanıklılık Oranına Göre Zemin Kaplama Seçimi

Tüm zemin kaplama malzemelerinde farklı dayanıklılık kriterleri mevcuttur. Bu kriterler ise zemin kaplama yapacağınız alanın fiziksel özelliklerine ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Darbeye, çizilmeye ve aşınmaya karşı dayanıklılık, yer kaplamalarında en önemli 3 kriterdir. Bunlara ek olarak suya ve kimyasallara karşı dayanıklılık, ısı ve gün ışığına karşı dayanıklılık, yağ ve lekelere karşı dayanıklılık gibi farklı birçok kriter de bulunmakta. Tek bir zemin kaplama malzemesinin tüm kriterlere sahip olamayacağını göz önünde bulundurarak kaplamayı tercih edeceğiniz alana uygun bir malzeme seçimi gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Alana Göre Zemin Kaplama Seçimi

Yukarıdaki maddeyle ilintili olarak seçiminizi yaparken kaplama yapılacak zeminin kullanım amacına yönelik bir seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Yürüyüş trafiğinin yoğun olduğu giriş, hol ve ofis gibi ortamlarda dayanıklı, zor çizilen ve kolay temizlenebilen yer kaplama malzemelerini tercih etmelisiniz. Mutfak için temizlemesi kolay ve suya dayanıklı modelleri kullanırken banyo için su ve kimyasallara karşı dayanıklı olanları değerlendirebilirsiniz. Çocuk odası, yatak odaları ve salon için ısı ve ses yalıtımı fazla olan ve bakımı kolay, dayanıklı bir malzeme tercih etmenizi öneririz.

2018 Zemin Kaplama Trendleri

2018 zemin kaplama trendlerinde ahşap dokulu zemin kaplama modelleri ağırlıklı tercih ediliyor. İlave olarak 10mm laminat parkelerde  var olan daha üstün ısı ve ses yalıtım performansı da son kullanıcılar için tercih ediliyor.

Açık ve koyu olmak üzere farklı birçok desen ve yüzey ile karşımıza çıkan laminat zemin kaplamaları hem klasik hem modern ya da arzunuza göre retro bir tasarım oluşturmanıza imkan sağlıyor. “Doğallık” ana çatısı altında birleşen 2018 dekorasyon trendlerine paralel, AGT zemin kaplama modelleri içerisinde mutlaka isteklerinizi karşılayacak dinamik bir seçenek bulmak mümkün. 

Bir cevap yazın